Przewlekłe zmęczenie i ból głowy to dwie powszechne dolegliwości, które mogą znacznie wpłynąć na jakość życia. Osoby doświadczające tych problemów często odczuwają spadek energii, brak motywacji do codziennych aktywności, a także mają trudności z koncentracją. W celu znalezienia odpowiednich rozwiązań, ważne jest zrozumienie głównych przyczyn tych dolegliwości, przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych oraz zastosowanie skutecznych metod leczenia. Objawy takie jak trudności z koncentracją, bóle głowy, duża senność mogą świadczyć o przewlekłym zmęczeniu. Przyczyny tego typu problemów można szukać w niektórych schorzeniach np. niedoczynności tarczycy. Aby wdrożyć celowane leczenie oraz postawić właściwą diagnozę konieczne jest wykonanie odpowiednich badań i poznanie przyczyn.
Szukając przyczyn, warto sprawdzić badanie KyberBiom: https://instytut-mikroekologii.pl/produkt/kyberbiom/
Przewlekłe zmęczenie – przyczyny
- Problemy ze snem; niewłaściwa jakość snu, bezsenność lub zaburzenia rytmu dobowego.
- Stres i nadmierna aktywność: nadmierne obciążenia zarówno fizyczne, jak i psychiczne, mogą prowadzić do przemęczenia organizmu.
- Niewłaściwa dieta; brak odpowiedniego odżywienia i niedobory składników odżywczych mogą powodować brak energii.
- Choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy choroby autoimmunologiczne.
- Depresja i zaburzenia psychiczne: zaburzenia nastroju i psychiczne mogą powodować przewlekłe zmęczenie.
Przyczyny często nie są oczywiste i mogą często rozpoczynać się od innych objawów np. migren czy bólów głowy.
Przewlekły ból głowy- badanie
Przewlekły ból głowy może być objawem wielu różnych schorzeń bardzo często mylony z migrenowym bólem głowy. Dlatego aby rozróżnić oba te problemy warto wykonać odpowiednią diagnostykę przewlekłego bólu głowy. Badanie, które wykonywane jest przez lekarza jest w pierwszej kolejności to badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe pacjenta. Niekiedy z wywiadu lekarskiego okazuje się, że na skutek silnego i przewlekłego napięcia czy stresu może występować przewlekły ból głowy. Jak leczyć? Okazuje się, że niekiedy proste modyfikacje stylu życia w zupełności wystarczą.
Alergie pokarmowe: https://dietaeliminacyjna.pl/category/o-alergiach/ – mogą również powodować przewlekły ból głowy. Zachęcamy do lektury i zgłębienia tematu.
Przewlekły ból głowy- jak leczyć?
Wśród technik wspierania terapeutycznego pacjentów doświadczających bólu wymienia się:
- poprawę snu, powodujące zmniejszenie zmęczenia i jego konsekwencji,
- redukcję stresu, pomocne tutaj będzie wykorzystanie technik relaksacyjnych takich jak joga, medytacja czy nauka oddechu,
- odpowiednią dietę, bogatą przede wszystkim w witaminy, składniki mineralne i błonnik,
- oraz dopasowaną do potrzeb aktywność fizyczną.