Jak zostać krawcową?

0
1726

Kochasz modę, a pokazy nowych kolekcji stały się Twoją pasją? Myślisz o własnej produkcji ubrań? Możesz zostać krawcową, by życiowe hobby zamienić także w źródło generowania dochodów. Co ciekawe, aby zostać krawcową i szyć autorskie kolekcje odzieży, wcale nie musisz kończyć studiów wyższych. Wręcz przeciwnie, żadna uczelnia nie oferuje tego rodzaju kierunku. W tym przypadku znacznie bardziej liczy się talent i praktyka.

Krawcowa – ginący zawód?

Absolutnie nie. Na krajowym rynku odnotowuje się ciągły wzrost zainteresowania wyrobami tworzonymi ręcznie, nie w skali masowej. Krawcowa i jej kunszt doceniana jest za umiejętności i oferowanie wysokiej jakości usług. Coraz więcej osób rezygnuje z konsumpcjonizmu na rzecz jakościowych standardów. Zwracamy uwagę na proces powstawania ubrań, gatunek materiału, odrzucamy chińskie produkcje i staramy się zwalczać masowe działania światowych koncernów, które nie są przyjazne środowisku. Zdajemy sobie sprawę, jak ogromny wyzysk pracowników następuje w przypadku szycia ubrań przez tzw. sieciówki.

Krawcowa jest zawodem coraz bardziej pożądanym, a szycie na miarę stanowi dzisiaj dobro luksusowe. Jeśli masz smykałkę do tego rodzaju prac, nie zwlekaj dłużej, zdobądź profesjonalne umiejętności i zacznij zarabiać na swojej pasji.

Jak zacząć?

Oczywiście, obsługa maszyny do szycia Janome Juno e1015 nie będzie od razu prosta, a w tym celu najczęściej konieczne są specjalistyczne szkolenia. Zacznij jednak od podstaw. W sieci znajdziesz liczne tutoriale, najczęściej udostępniane za darmo, dzięki którym zgłębisz te podstawowe tajniki wiedzy i rozpoczniesz przygodę z szyciem. Przydają się też kursy i szkolenia stacjonarne, możesz wybierać je zgodnie z preferowaną techniką szycia.

Osoby, które wiążą swoją karierę zawodową z krawiectwem, powinny rozpocząć naukę z Zasadniczej Szkole Zawodowej o takich profilu, w Polsce funkcjonują również szkoły średnie, takie jak Technikum Odzieżowe. Po maturze doskonałą opcją są studia na Akademii Sztuk Pięknych, o kierunku modowym czy projektowania odzieży. Żadna szkoła wyższa nie uczy jednak techniki krawiectwa.

Początkująca krawcowa powinna odbyć staże i praktyki, bo tylko te pozwolą jej zdobyć techniczne umiejętności praktyczne. Nauka podstaw pomoże zaś w rozwoju zawodowym, by następnie uczyć się szycia na bardziej zaawansowanym poziomie. Pamiętajmy, że tylko średnia szkoła kierunkowa pozwala przystąpić do egzaminu zawodowego, by zdobyć tytuł zawodowy. Bez takiej edukacji jedyną możliwością jest funkcjonowanie w branży jako samouk, ewentualnie zdobywając certyfikaty ukończenia prywatnych kursów szycia czy szkoleń krawieckich.

Szycie najczęściej traktowane jest jako pasja, sposób na spędzanie wolnego czasu. Osoby, które podejmują się takich działań, muszą wykazywać zainteresowanie i smykałkę w tej dziedzinie. Nie każdy posiada talent, wyobraźnię, jest kreatywny na tyle, by tworzyć kolejne dzieła. Z całą pewnością jednak szycie kolekcji odzieżowej może stać się sposobem na realizację swoich zainteresowań, a jednocześnie pomysłem na biznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here