Wady i zalety plomb amalgamatowych

0
779
plomba

Gdy w zębach znajdują się ubytki, to wówczas wcześniej czy później zaczynają boleć. Można temu zapobiec regularnie odwiedzając gabinet dentystyczny. Dziś dentyści leczą zęby zazwyczaj przy użyciu białych plomb kompozytowych, a jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej popularne były amalgamaty. Jakie są wady i zalety plomb amalgamatowych?

Czym charakteryzują się wypełnienia amalgamatowe?

Amalgamaty to stopy rtęci z metalami takimi jak: srebro, miedź, kadm, cyna oraz cynk. Powstają one poprzez rozpuszczenie tych metali w płynnej rtęci. Charakteryzują się one tym, że są bardzo trwałe oraz tym, że można je z łatwością kształtować. To sprawiło, że przez bardzo długi czas były podstawowym materiałem służącym do wykonywania wypełnień stomatologicznych. Plomba amalgamatowa bardzo dobrze wypełnia miejsca po leczeniu próchnicy i idealnie dopasowuje się do kształtu zęba. Dzięki temu skutecznie zapobiega powstawaniu wtórnych ubytków.

Wypełnienia amalgamatowe są znane i stosowane w stomatologii już od ponad 150 lat. Z ich pomocą do dziś nadal są wypełniane ubytki w niewidocznych podczas uśmiechu zębach trzonowych. Posiadają one ciemną, metaliczną barwę i to sprawia, że nie stosuje się ich do wypełnień w zębach przednich oraz tych, które są widoczne podczas otwarcia jamy ustnej. Dziś ze względu na zawartość rtęci większość stomatologów odchodzi od używania tych plomb nawet w przypadku leczenia siódemek i ósemek. Zabronione jest stosowanie takich wypełnień u kobiet w ciąży, matek karmiących oraz dzieci.

Jakie wady i zalety posiadają plomby amalgamatowe?

Ze względu na obecność rtęci plomby te wciąż są bardzo kontrowersyjne. Jakie są zatem ich wady i zalety? Otóż do zalet tego materiału stomatologicznego można zaliczyć trwałość. Jest ona największa spośród wszystkich rodzajów wypełnień i potrafi wytrzymać nawet do czterdziestu lat.

Plomba amalgamatowa jest bardzo łatwa podczas zakładania. Podczas twardnienia materiał te zwiększa swoją objętość, co skutecznie zapobiega powstawaniu wtórnej próchnicy.

Z kolei do wad tych wypełnień można zaliczyć mocno kontrastującą z kolorem zębów barwę w kolorze srebrno – szarym. Plomby te mogą powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień na zębach.

Rtęć jest postrzegana jako metal najbardziej toksyczny dla człowieka i to sprawiło, że plomby z amalgamatu zostały wyparte przez kompozytowe. Metal ten jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, co sprawia, że zęby z plombami amalgamatowymi mogą boleć podczas spożywania bardzo gorących lub mocno zimnych posiłków. Do istotnych wad tych wypełnień można także zaliczyć to, że nie prezentują się one zbyt estetycznie. Z tego też powodu są one obecnie stosowane tylko w przypadku niektórych pacjentów oraz za ich zgodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here