Wszystko, co musisz wiedzieć o kinkietach

0
1087
Wszystko, co musisz wiedzieć o kinkietach

Niegdyś tworzyły klimat w teatrach, hotelach czy kawiarniach, dziś są chętnie wykorzystywane w domowych aranżacjach. Kinkiety, czyli rodzaj lamp ściennych, który cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród miłośników nowoczesnego designu, jak i osób zafascynowanych trendami z dawnych lat. Do jakich pomieszczeń pasują? Na jakiej wysokości warto je umieszczać? Przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o kinkietach.

Słowem wstępu…

Pierwsze kinkiety powstały w drugiej połowie XVIII wieku. Za wynalazcę takiego oświetlenia uznaje się francuskiego aptekarza, Antoine’a Quinqueta, który udoskonalił lampę olejową przeznaczoną do latarń morskich, dodając do niej szklany kominek i dostosowując ją do zawieszenia na ścianie. Polskie słowo „kinkiet” pochodzi od nazwiska wynalazcy. Kinkiety zadebiutowały w latach 80. XVIII wieku w paryskich teatrach. Wynalazkiem szybko zafascynowali się hotelarze i restauratorzy, którzy wykorzystywali kinkiety do budowy klimatycznego nastroju w swoich obiektach. Dziś lampy ścienne stanowią dodatkowe źródło światła nie tylko w hotelach, teatrach czy restauracjach, ale także w domach prywatnych. 

Kinkiety – dodatkowe źródło światła i ładna ozdoba jednocześnie

Kinkiety przede wszystkim służą jako dodatkowe oświetlenie wnętrz. Odpowiednio dobrane mogą stworzyć niesamowicie klimatyczną, przytulną atmosferę w wybranym pomieszczeniu. W salonie sprawdzą się podczas wieczornych seansów filmowych, w sypialni mogą pełnić funkcję klasycznej lampki nocnej, a w łazience doświetlą przestrzeń przy lustrze. 

Kinkiet poza dodatkowym źródłem światła może stanowić ciekawą dekorację. Dzisiejszy rynek oferuje niezwykłą różnorodność lamp ściennych. W sklepach znajdziesz modele drewniane, betonowe, ceramiczne, szklane, metalowe i inne, o wielu ciekawych formach i różnych kolorach – zaczynając od prostych lamp nowoczesnych, przez modele z ozdobnymi kloszami, aż do tych wzbogaconych o delikatne kryształki czy złote elementy w stylu glamour. Odpowiednio dobrany kinkiet może nadać wnętrzu niesamowitego charakteru. Pamiętaj, żeby lampę ścienną dopasować do głównego oświetlenia sufitowego. Dzięki temu uzyskasz spójną, estetyczną aranżację w wybranym stylu.

Stylowe kinkiety w różnych stylach znajdziesz w sklepie Meble MWM. Producent oferuje modele ceramiczne, aluminiowe i inne w różnych kształtach. Na stronie szczegółowo opisano specyfikację każdego produktu, dzięki czemu z łatwością wybierzesz coś idealnego do swoich czterech kątów.

Jak rozmieścić kinkiety?

Rozmieszczenie kinkietów zależy od potrzeb aranżacyjnych wnętrza. Im mniejsze pomieszczenie, tym mniej lamp należy zamontować. Lampy ścienne doskonale sprawdzą się w przestronnych wnętrzach jako dodatkowe oświetlenie lub w mniejszych jako główne źródło światła. 

W sypialni najlepiej sprawdzą się dwa kinkiety umieszczone po obu stronach łóżka. Modne kinkiety nad lustro pasują do łazienki lub przedpokoju. Lampa ścienna w jadalni zawieszona tuż nad stołem będzie stanowić doskonałe światło dopełniające. Niektórzy decydują się na montaż lamp ściennych w wolnej przestrzeni między dolnymi a górnymi szafkami, w celu doświetlenia blatu roboczego. 

Na jakiej wysokości zamontować kinkiety?

Kluczowy jest wybór wysokości, na której zostanie zawieszony kinkiet. Przyjęło się, że optymalnym rozwiązaniem jest montaż lampy około 15 cm poniżej krawędzi okna, a przy tym nie bliżej niż 30 cm i nie dalej niż 90 cm od sufitu. Jeśli kinkiet ma doświetlić bądź wyróżnić konkretne miejsce, należy zamocować go tuż nad nim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here