Zadaszenie tarasu – z jakich materiałów je wykonać?

0
988

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych postanawia wybudować przydomowy taras wraz z zadaszeniem. O ile wykonanie samego podestu oraz jego fundamentu zazwyczaj wykonuje się z podobnych materiałów, o tyle metod zadaszenia jest wiele. Jakie materiały obecnie wykorzystuje się w tym celu?

Przydomowy taras z zadaszeniem dla wielu właścicieli budynków mieszkalnych to absolutna konieczność. O praktyczności takich konstrukcji mogliśmy się przekonać szczególnie podczas odbywania przymusowych covidowych kwarantann. Posiadanie swojej własnej dodatkowej przestrzeni na wolnym powietrzu okazywało się w takich sytuacjach niezwykle przydatne – szczególnie jeśli do dyspozycji był taras z wykonanym solidnym zadaszeniem. Dlaczego warto inwestować nie tylko w sam taras, ale także w odpowiednie jego pokrycie dachowe? Otóż w Polsce nawet latem pogoda bywa zmienna i nawet podczas lipcowych oraz sierpniowych upałów od czasu do czasu pojawiają się intensywne deszcze, a nawet niewielki grad. Zadaszenie chroni powierzchnię tarasu przed zmoknięciem – co znacząco wpływa na komfort jego użytkowania. Planów spędzania czasu na tarasie nie trzeba bowiem uzależniać od kaprysów pogody.

Zadaszenia tarasów – popularne materiały

Zadaszenie tarasu można wykonać na wiele bardzo różnych sposobów – wszystko zależy od decyzji o wykorzystywanym do tego celu materiale. Jego wybór jest uzależniony od wielu czynników, między innymi od ceny (dla wielu inwestorów sprawa ta ma kluczowe znaczenie), ale także dostępności oraz wyglądu całej konstrukcji. Bardzo powszechne jest wykonywanie konstrukcji zadaszenia z solidnych drewnianych bali, a samego pokrycia dachowego z dachówek ceramicznych lub blachodachówek (w nowych domach jednorodzinnych do wykonania zadaszenia wykonuje się zazwyczaj ten sam materiał, z którego jest zbudowany dach domu). Na wielu terenach do wykonania dachu nad tarasem wykorzystuje się także drewniane deski oraz papę. W trendach ekologicznych coraz częściej występują też pokrycia wykonane z naturalnej strzechy. Z drugiej strony w nowoczesnym budownictwie w ostatnich latach można zauważyć trend, polegający na stosowaniu lekkich i eleganckich konstrukcji wykonanych z aluminium. Natomiast samo zadaszenie wykonuje się z materiałów przezroczystych takich jak szkło vsg, poliwęglan lub plexi. Tego typu systemy zadaszeń charakteryzują się modernistycznym transparentnym wyglądem, ale są one jednocześnie bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne bądź wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. Bardzo ważną zaletą aluminiowych zadaszeń tarasów jest także ich niewielka waga – jedną z korzyści się z tym wiążących jest brak potrzeby tworzenia kosztownego i niezwykle masywnego fundamentu, który jest niezbędny przy konstrukcjach drewnianych bądź stalowych. Jak możemy przeczytać ze strony producenta tego typu systemów marki Aluboss, konstrukcje aluminiowe w razie potrzeby mogą być dodatkowo wzmacniane poprzez montaż dodatkowych wewnętrznych elementów wykonanych ze stalowych profili. Stosowanie zadaszeń tarasów wykonanych z lekkich stopów aluminium niejednokrotnie ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie instalacja cięższych konstrukcji byłoby niewskazane lub nawet niebezpieczne. Aluminium w połączeniu z lekkim i wytrzymałym poliwęglanem z powodzeniem wykorzystuje się także do wykonywania zadaszeń balkonów oraz ciągów komunikacyjnych łączących budynki firmowe. Powszechnie wykorzystuje się je także do tworzenia daszków nad drzwiami wejściowymi do różnego typu budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here