Jak wygląda budowa hal stalowych?

0
1301
Jak wygląda budowa hal stalowych

Pośród współczesnych trendów na rynku budowlanym na uwagę zasługują technologie wykorzystywane w obiektach przemysłowych, magazynowych czy rolniczych. Inwestorzy szukają rozwiązań pozwalających na szybkie zbudowanie obiektu od podstaw i oczywiście zgodnie z surowymi normami dotyczącymi bezpieczeństwa. Na popularności zyskują hale stalowe Kobexstal, których konstrukcję można porównać do klocków. Poszczególne moduły muszą być na tyle odpowiednio dopasowane, żeby całość była stabilna i odporna na zmienne warunki pogodowe oraz by sama budowa trwała możliwie najkrócej. Atutem jest też konstrukcja modułowa, dzięki której hala stalowa może być rozbudowana lub przenoszona w inne miejsce.

Przygotowanie placu budowy i pierwsze etapy prac

Po uzyskaniu stosownych formalności czas na przygotowanie placu budowy. Zgodnie z przepisami i praktyką hala stalowa nie wymaga pełnego fundamentu, co jest ważnym atutem hal stalowych w porównaniu do budynków tradycyjnych.

Po pozytywnej ocenie stanu fundamentów następnym etapem jest postawienie głównej konstrukcji. Zwraca się uwagę przede wszystkim na piony, bowiem ewentualne odchylenia negatywnie wpływają na estetykę obiektu oraz – przede wszystkim – mają negatywny wpływ na stabilność całej konstrukcji, w tym na bezpieczeństwo. Następnie do konstrukcji głównej przytwierdza się mniejsze elementy – w tym profile, do których na kolejnych etapach będą przytwierdzane pokrycia dachowe, ściany oraz stolarka okienna i drzwiowa.

Montaż

Na tym etapie prac istotne znaczenie ma przeznaczenie hali. Przy obiektach nieizolowanych przytwierdza się blaszane profile na dachu oraz na ścianach; jeśli hala ma być wyposażona w świetliki, niekiedy montuje się je na tym razem z profilami.

Więcej uwagi wymaga montaż hali stalowej z wykorzystaniem izolacyjnych płyt warstwowych lub innych materiałów stosowanych do pokrycia ścian (prefabrykatów, drewna, witryn). Co istotne, wszelkie elementy izolacyjne montuje się podobnie do blach profilowanych, co znacząco przyspiesza postęp prac.

Hale stalowe najczęściej oświetla się, wykorzystując promienie słoneczne. Na ogół są to okna umieszczone w pobliżu ścian. Dobrym rozwiązaniem są świetliki umieszczone centralnie w kalenicy. Co oczywiste, gros hal stalowych posiada też rozbudowane oświetlenie elektryczne.

Przed ostatnim etapem prac, jakim są obróbki blacharskie i montaż rynien, przytwierdza się drzwi, bramy lub wrota. Ich wybór zależy od przeznaczenia i rodzaju hali. Do wyboru są choćby nieizolowane wrota przesuwne czy bramy podnoszone.

Odbiór

Po zakończeniu procesu budowy przedstawiciele inwestora oceniają jakość wykonania, zgodność z wytycznymi oraz zgłaszają ewentualne niedociągnięcia. Dopiero potem do pracy przystępują ekipy odpowiedzialne za montaż elektryki czy instalacji wodno-kanalizacyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here