Jaki wózek dla dziecka kupić?

0
4295
Jaki wózek dla dziecka kupić

Najważniejszy element wyprawki dla noworodka. Przedmiot, który musi pasować zarówno dziecku, jak i rodzicowi. Rzecz, bez której trudno wyobrazić sobie pierwsze lata wychowywania potomka. Wózek dziecięcy, bo o nim mowa, należy wybrać spokojnie i rozważnie. Jaki wózek dla dziecka kupić?

Uniwersalny czy spacerowy?

Na rynku możemy spotkać różne wózki dla dzieci – od najprostszych, lekkich parasolek spacerowych, aż po wieloczęściowe, ciężkie wózki typu 3 czy 4w1. Na który typ wózka lepiej się zdecydować?

Wszystko zależy od tego, jak często i daleko zamierza się podróżować z maluchem w pierwszych sześciu miesiącach jego życia. Jeśli planuje się często wychodzić z nim na spacery (np. do przedszkola ze starszym rodzeństwem), warto zainwestować w wózek z gondolą (typu 2,3 lub 4 w jednym). W innym wypadku inwestowanie w toporną gondolę, która nadaje się do użytku właściwie tylko przez pierwsze pół roku, może okazać się bezzasadne. Na krótkich dystansach można przenosić dziecko w chuście czy foteliku, a w podróży znacznie lepiej sprawdzi się dużo lżejsza parasolka z opuszczanym oparciem.

W odpowiedzi na pytanie jaki wózek dla dziecka kupić – spacerowy czy wieloczęściowy może też pomóc realne spojrzenie na budżet przeznaczany na taki wydatek. Za wózek typu 2,3 czy w1 płaci się zazwyczaj od 2 do nawet 4 razy więcej niż za wózek spacerowy, zyskując przy tym niewiele większą funkcjonalność, przydatną jedynie na początku przygody z wychowywaniem malucha. Warto mieć to na uwadze.

Podwozie ważna rzecz!

Niezależnie od tego, który wózek dziecięcy zostanie wybrany, warto przyjrzeć się jego podwoziu.

Dobrze jest spojrzeć między innymi na koła. Na rynku dostępne są wózki na kółkach piankowych, plastikowych, kauczukowych lub pompowanych. Jeśli mieszka się w mieście, w którym stan chodników i alejek można uznać za dobry, nie istnieje żadna przeszkoda ku temu, by zakupić wózek z małymi kołami z tworzywa sztucznego. Jeżeli zaś zamierza się jeździć wózkiem po różnych, często trudnych nawierzchniach, lepiej zainwestować w model na dużych, pompowanych kołach, które w razie potrzeby będzie można dać do naprawy.

Kolejnym ważnym elementem podwozia jest rama. W niektórych przypadkach najważniejsza będzie jej waga (jeśli mieszka się np. na trzecim piętrze bloku bez windy), w innych kształt i możliwości konfiguracji, a jeszcze w innych mobilność (np. możliwość złożenia wózka do rozmiaru bagażu podręcznego w samolocie). Warto zwrócić także uwagę na amortyzatory, które będą zbawienne na trudnym terenie i umożliwią okazjonalne bujanie malucha.

Wózki dla dzieci – co jeszcze jest ważne?

Dobry wózek dziecięcy powinien też posiadać hamulec, który można uruchomić nogą. Niektóre modele posiadają dodatkowy hamulec ręczny, w rzeczywistości pełniący funkcję mało przydatnego gadżetu. Porządny wózek można poznać także po wyposażeniu – pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, pałąk zabezpieczający, kosz na zakupy, zamykane schowki czy opuszczany daszek to tylko niektóre udogodnienia, które łatwo docenić przy użytkowaniu wózka.

Podsumowując, na pytanie jaki wózek dla dziecka kupić nie można udzielić jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb rodzica, jego planów związanych z użytkowaniem wózka oraz możliwości finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here