Wyprawa do Pragi

0
4550
Wyprawa do Pragi

Czasem nie wiemy jak niedaleko znajdują się czarujące miejsca. Nie musimy jechać pół świata, żeby przeżyć wielką przygodę. Dobrym pomysłem jest udanie się na południe do Czech. Jeżeli mieszkamy w południowej części naszego kraju, podróż może nie być aż taka długa czy męcząca. Podróż na Czechy i do ich stolicy Pragi będzie niewątpliwie fascynującym przeżyciem dla każdego, kto kocha starą architekturę, dobrą kuchnie i kulturalną rozrywkę.

Co warto zobaczyć w Pradze? Odpowiedzią jest, że niemal wszystko jest tam warte oglądania. Oczywiście na pierwszym miejscu trzeba wymienić zabytki. Jednym z nich jest Most Karola. Dostępny do podziwiania całą dobę stał się miejscem nie tylko przemarszów wycieczek ale też romantycznych, niezapomnianych spacerów. Most ma przeszło sześćset metrów długości i dziesięć szerokości i ozdobiony jest na całej długości barokowymi figurami. Szczególnie klimatyczny jest nocą, gdy można w spokoju po nim spacerować.

W Pradze koniecznie też trzeba zobaczyć zamek na Hradczanach. Jest to wielki kompleks zamkowy składający się ze sporej liczby zabytkowych budynków. Pod względem zajmowanej powierzchni jest podobno największym zamkiem na świecie. W przeszłości mieszkali w nim czescy królowie a dziś ma w nim swoją siedzibę Prezydent Republiki Czeskiej.

Oczywiście zabytków jest o wiele więcej, chociażby Katedra Świętych: Wita, Wacława i Wojciecha. Jest to główny kościół Pragi i stanowi siedzibę arcybiskupów praskich i prymasa Czech. Stanowi część kompleksu zamkowego Hradczany.

Każda wycieczka – Praga nie może się obejść bez spacerów po Złotej Uliczce. Początki tej ulicy sięgają wczesnego średniowiecza i mieszkała w niej straż zamkowa. Jednak później zamieszkiwali tam złotnicy i stąd pochodzi jej nazwa. W dziewiętnastym wieku zamieszkiwali tam artyści, między innymi Franz Kafka. Aktualnie w małych mieszkankach znajdują się urokliwe sklepiki, galerie i zabytkowe wnętrza do podziwiania.

Praski zegar astronomiczny też nie może ujść naszej uwadze. Jest to jeden z trzech najstarszych zegarów astronomicznych na świecie. Z nim związanych jest wiele legend i dawnych opowieści.
Inne atrakcje to Wieża Prochowa i Miejski dom Reprezentacyjny. Należy też wspomnieć o dzielnicy żydowskiej – Józefów.

W każdym razie takich miejsc jest bardzo wiele. Czasem nawet zboczenie z głównego szlaku skutkuje znalezieniem czegoś ciekawego. Może to być ciekawy, stary budynek albo obraz namalowany nad wejściem do domu.

Ale Praga to nie tylko zabytki. To także miła atmosfera i urokliwe puby, kawiarnie, bary i kluby. To miasto nigdy nie śpi. W każdym momencie można zdecydować się na ciekawe spędzanie czasu i próbowanie lokalnych smakołyków a przede wszystkim wybornego czeskiego piwa.

Podróż do Pragi bywa na ogół szybka i wygodna. Zależnie kto organizuje taki wyjazd. Można pojechać do niej autobusem jak też pociągiem. Jeżeli zdecydujemy się na prywatny wyjazd, dobrze jest zasięgnąć informacji na temat parkingów hotelowych i innych. Dobre zaplanowanie wszystkich punktów wyprawy jest kluczem do satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here