Szara pleśń i jej zwalczanie

0
2065
Szara pleśń i jej zwalczanie

Uprawa owoców oraz warzyw odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnym rolnictwie.

Dzięki temu możliwe jest uzyskanie różnych produktów spożywczych. W procesach uprawy owoców i warzyw istotne jest dbanie o drzewa, krzewy czy też inne rośliny wydające plony. Niezbędne jest nie tylko podstawowe podlewanie, ale również nawożenie czy też stosowanie różnych środków ochrony roślin. Ważne jest też skuteczne zwalczanie oraz zapobieganie różnym chorobom, takim jak na przykład szara pleśń. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat.

Najważniejsze informacje na temat szarej pleśni i walki z nią

Szara pleśń to choroba roślin, której przyczyną jest gronkowiec szary. Do jej objawów można zaliczyć brunatny kolor łodyg, ślady nalotu o pylącym charakterze oraz plamy, które gniją. Zwykle szara pleśń rozwija się najszybciej w okresie wiosennym w fazach wzrostu temperatur. Oczywiście choroba ta w mniej lub bardziej intensywnym zakresie potrafi oddziaływać negatywnie na rośliny przez cały rok. Warto więc zawsze zwracać uwagę na stan uprawianych roślin, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Uprawa owoców oraz warzyw

Gronkowiec szary powodujący wspomniane wyżej schorzenie atakuje owoce oraz warzywa. Bardzo często na szkodliwe działanie tej choroby narażone są rośliny, takie jak sałata, pomidory, fasola, maliny, porzeczki, truskawki i winogrona. Rezultatem negatywnego działania tego schorzenia jest znaczne zmniejszenie zbiorów. Straty mogą sięgać poziomu 30%, a w skrajnych przypadkach nawet 60%. Na szczęście istnieją wysokiej jakości preparaty, które skutecznie zwalczają taką chorobę bez negatywnego wpływu na stan warzyw oraz owoców.

Skuteczną metodą walki z szarą pleśnią jest stosowanie oprysków chemicznych z wykorzystaniem fungicydów. Są to specjalne preparaty przystosowane do efektywnego zwalczania grzybów poprzez zahamowanie ich rozwoju. Dzięki nim możliwa jest walka nie tylko z szarą pleśnią, ale również z wieloma innymi chorobami roślin. Preparaty, dzięki którym szara pleśń przestaje być problemem są oferowane przez wiele firm, które chętnie prezentują swoje oferty w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here