Jak dobrać soczewki kontaktowe dla astygmatyków?

0
1321
Jak dobrać soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Dość powszechną wadą wzroku, w przypadku której mamy do czynienia z nieostrym i niewyraźnym widzeniem, niezależnie od odległości, jest astygmatyzm. Może występować u osób w różnym wieku. Wielokrotnie towarzyszy mu nadwzroczność lub krótkowzroczność. Ocenia się, że na astygmatyzm cierpi niemal co trzecia osoba na świecie.

Ze względu na niewyraźne i nieostre widzenie w przypadku omawianej wady wzroku, wiele osób może borykać się z zaburzeniami poczucia przestrzeni. Bardzo często osobom zmagającym się z astygmatyzmem, towarzyszą również inne, niekiedy bardzo dokuczliwe dolegliwości. W szczególności mowa o bólach głowy, nadmiernym mruganiu, a także częstym tarciu oczu.

Co to jest astygmatyzm?

Pewnie nie raz wiele osób mogło zadawać sobie pytanie, co to jest astygmatyzm? Otóż wspomniane zaburzenie widzenia związane jest z wadą rogówki lub soczewki ocznej, których budowa w wyniku rozciągnięcia bądź zniekształcenia uległa zmianie. W efekcie czego nie posiadają już regularnego, kulistego kształtu i swoim wyglądem przypominają raczej piłkę do gry w rugby. Taka budowa rogówki lub soczewki ocznej przyczynia się do rozproszenia światła wpadającego do oka, przez co skupia się na dwóch odrębnych punktach, zamiast tylko na siatkówce. W rezultacie widziany przez taką osobę obraz jest nieostry i niewyraźny, co jak zostało wspomniane wyżej, może u niektórych powodować zaburzenia przestrzenne. Dlatego też astygmatycy mają trudności z czytaniem oraz widzeniem szczegółów zarówno z daleka, jak i bliska.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Wiele osób zamiast okularów korekcyjnych, decyduje się na wybór soczewek, dzięki którym w łatwy sposób można również skorygować wadę wzroku w postaci astygmatyzmu. Oczywiście w pierwszej chwili pojawia się pytanie jakie dobrać soczewki kontaktowe, jednak nie należy się tym zbytnio przejmować, ponieważ okulista po przeprowadzeniu specjalnych testów, mających na celu postawienie diagnozy, może nieco doradzić w ich wyborze. Aczkolwiek nie wolno zapominać, że dobór soczewek kontaktowych w przypadku astygmatyzmu, uzależniony jest w głównej mierze od jego rodzaju. Otóż wspomniana wada wzroku występuje w dwóch formach, tj. w postaci:

– Astygmatyzmu regularnego – który pojawia się wówczas, gdy w jednym przekroju posiada inną krzywiznę niż w drugim. Jest najpowszechniejszą i najczęściej występującą formą, którą można łatwo skorygować przy pomocy miękkich, torycznych soczewek kontaktowych. Kompensują one indywidualne różnice w kształcie oka, dzięki czemu pozwalają na poprawne skupianie się światła na siatkówce.

– Astygmatyzmu nieregularnego – charakteryzuje się nieregularnym kształtem rogówki i występuje o wiele rzadziej aniżeli astygmatyzm regularny. Może być efektem schorzenia nazywanego stożkiem rogówki lub wynikiem urazu oka, który doprowadził do uszkodzenia rogówki. Stąd też ta wada wzroku korygowana jest za pomocą specjalistycznych soczewek kontaktowych.

Doskonałym rozwiązaniem w przypadku astygmatyzmu, zwłaszcza tego występującego w formie regularnej, mogą okazać się toryczne soczewki kontaktowe firmy ACUVUE. Charakteryzują się innowacyjną konstrukcją, która ma na celu wykorzystywanie naturalnej pracy powiek, dzięki czemu niezależnie od ruchów głowy oraz działania grawitacji, soczewki szybko się stabilizują i utrzymują w prawidłowej orientacji. Można się w nie zaopatrzyć za pośrednictwem sklepu Acuvue.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here