Narzędzia: łopaty i szpadle. Jak je wybrać do ogrodu?

0
566
szpadle

Każdy, kto posiada ogród, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, które pomogą w organizacji pracy w tym miejscu. Szpadel i łopata z całą pewnością należą do najbardziej podstawowych przedmiotów, bez których po prostu nie możemy się obyć, jeśli chcemy uprawiać rośliny na naszym własnym, małym terenie.

Jak wybrać łopatę?

Wydawać by się mogło, że łopata do ogrodu dosłownie nie może nastręczyć problemu podczas zakupu. Jest prostym i tak podstawowym narzędziem, że każdy potrafi wybrać odpowiednią. Czy jednak jest tak rzeczywiście? Z całą pewnością przynajmniej niektórym osobom przyda się krótka pomoc w jej zakupie.

Posługiwanie się łopatą zazwyczaj jest czasochłonne i dość wyczerpujące – przynajmniej po dłuższym czasie. Dlatego warto wybrać taki model łopaty, który znacznie ułatwi wykonywanie pracy. Przede wszystkim łopata musi mieć więc odpowiedni ciężar – w przypadku kobiet polecane są modele lżejsze, które pomogą paniom w wykonywaniu obowiązków i jednocześnie nie przyczynią się do nadmiernego zmęczenia, bólu mięśni i kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, że łopata, nawet najlżejsza, powinna być wytrzymała. Dlatego koniecznie musi być wykonana z solidnych materiałów. Metal będzie w tym przypadku niezawodny.

Wybierając łopatę, warto także zastanowić się nad długością trzonka. Powinien być dopasowany do budowy osoby, która będzie używać tego narzędzia. Za długi jest niewygodny, za krótki z kolei szybko powoduje ból pleców poprzez wymuszoną postawę pochyloną. Dobrze byłoby także dopasować do swoich potrzeb kształt sztychu oraz rękojeść, by każdy element sprzyjał posługiwaniu się tym narzędziem.

Jak wybrać szpadel?

Drugim bardzo ważnym narzędziem w pracach ogrodniczych jest szpadel. Na pierwszy rzut oka dla wielu osób jest podobny do łopaty i trzeba przyznać, że jego wybór rządzi się podobnymi prawami, jak zakup poprzedniego narzędzia. Dlatego też należy go dopasować do możliwości osób, które będą go wykorzystywać. Jednak zanim do tego przejdziemy, skupmy się na najważniejszej części tego narzędzia.

Kupując szpadel, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj sztychu. Ostro zakończony sztych sprawdzi się do podcinania darni i robienia niewielkich dołków, które są nam potrzebne do sadzenia drzewek. Z kolei do ubitej ziemi i dłuższej pracy bardziej nada się prosty sztych, który ułatwi wykonywanie zadań i będzie mniej męczył.

Wróćmy teraz na chwilę do ergonomii pracy, związane między innymi z budową trzonka. Podobnie jak w przypadku łopaty, powinien mieć odpowiednią długość, dopasowaną do wzrostu osoby pracującej, a także ergonomiczny uchwyt. Tym razem warto też zapamiętać, że im większy ciężar narzędzia, tym efektywniej się nim pracuje, ale jednocześnie może to wymagać więcej siły. Dlatego dla kobiet nadal polecane są lżejsze, bardziej komfortowe modele, na przykład z włókna węglowego, a nie drewna i metalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here