Rozwód a podział majątku – jak podzielić majątek po rozwodzie?

0
1195
rozwód a podział majątku

Przed tym procesem staje wiele par, które zdecydowały się na rozwód, czyli zakończenie małżeństwa. Wszystko jest proste, gdy małżeństwo jest zgodne i razem zarządza wspólnym majątkiem.

Schody zaczynają się w momencie gdy przychodzi czas na rozwód. Podział majątku to wówczas duże wyzwanie. Wtedy zaczynają się kłótnie. Wiadomo, że tam, gdzie chodzi o pieniądze, pojawiają się wrogowie. Dlatego ważne jest, by się należycie do rozprawy przygotować i mieć dobrego adwokata, który znając prawo, będzie w stanie walczyć z nami ramię w ramię o sprawiedliwość. Poniżej podpowiadamy, jak wyglądają początki sprawy o podział majątku po rozwodzie.

Zamiast walki – mediacje przed sądowe

Porozumienie to rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić mnóstwo nerwów, czasu, a nawet pieniędzy. Zanim dojdzie do rozprawy o podział majątku, spróbujmy zacząć od rozmowy z prawnikiem. To szansa na ugodowe załatwienie sprawy. Korzystanie z mediacji jest dobrowolne, a sam mediator jest bezstronny. Jeżeli natomiast sprawa o podział majątku ma specyficzny charakter i jest skomplikowana, na taką mediację może też skierować nas sąd. Wielowymiarowe sprawy mogą trwać nawet kilka lat.

Gdy porozumienia brak…

Jeżeli do mediacji nie doszło lub nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, należy skierować sprawę do sądu. To, co należy zrobić w pierwszej kolejności, to złożyć wniosek o podział majątku wspólnego. Gdy wszelkie formalności zostaną dopełnione, sąd nadaje sprawie bieg.

Kolejnym krokiem jest ustalenie, co wchodzi w skład majątku wspólnego. Trzeba liczyć się z tym, że część wspólnych rzeczy nie będzie tak łatwych do podziału, oraz że jeden z małżonków, może ukrywać swój majątek lub mieć ukryte przed nami konta czy oszczędności.

Po złożeniu wniosku o podział majątku i uzyskaniu odpowiedzi od współmałżonka sąd wyznacza termin rozprawy i ma ona charakter przygotowawczy.

Rozwód a podział majątku – plan działania i pierwsza rozprawa

Na pierwszej rozprawie, jako pierwsza zbiera głos strona składająca wniosek. Jak pisano na początku artykułu, podczas tej pierwszej rozprawy sąd może nas zachęcać do odbycia mediacji. Skorzystanie z tej propozycji może się okazać bardzo korzystne, bowiem skróci czas przebiegu sprawy, jaką jest rozwód. Podział majątku może być dokonany na podstawie aktu notarialnego.

Na podstawie nowych przepisów, na pierwszej rozprawie należy ustalić plan działania. Sąd wówczas analizuje, co jest podmiotem majątku wspólnego, a co nie. Dodatkowo zwraca uwagę na dowody przedstawione w sprawie. Sąd ustala które dowody są istotne dla sprawy i decyduje jak podzielić wspólny majątek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here